Gå til hovedinnhold
Oscar
Oscar 2017

Her er årets Oscar-vinnere

Filmbransjens aller gjeveste priser er delt ut.

Årets Oscar-utdeling var den 89. i rekken av Academy Awards, og ble ledet av Jimmy Kimmel i Dolby Theatre i Hollywood. I forkant av utdelingen var det knyttet spenning til om forhåndsfavorittene "La La Land" (14 nominasjoner), "Arrival" (8), "Moonlight (8), "Hacksaw Ridge" (6), "Lion" (6) og "Manchester by the Sea" (6) kom til å levere, og nå er fasiten her.

"La La Land" ble nattens store prisvinner, der den tok hjem seks av 14 priser, blant annet for beste regi, beste kvinnelige hovedrolle, beste foto, beste produksjonsdesign, beste originalmusikk og beste originalsang. Den største prisen av dem alle, prisen for beste film, var det likevel "Moonlight" som fikk, etter en kaotisk opplesning der det feilaktig ble annonsert at "La La Land" var vinneren.

Her er vinnerne:

Moonlight 

Beste film

VINNER: Moonlight

La La Land
Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
Lion
Manchester by the Sea

 

Casey Affleck i Manchester by the Sea 

Beste mannlige hovedrolle

VINNER: Casey Affleck (Manchester by the Sea)


Andrew Garfield  (Hacksaw Ridge)
Ryan Gosling (La La Land)
Viggo Mortensen (Captain Fantastic)
Denzel Washington (Fences)

 

 Emma Stone (La La Land) 

Beste kvinnelige hovedrolle

VINNER: Emma Stone (La La Land)

 

Isabelle Huppert (Elle)
Ruth Negga (Loving)
Natalie Portman (Jackie)
Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

 

Mahershala Ali og Alex R. Hibbert i Moonlight 

Beste mannlige birolle

VINNER: Mahershala Ali (Moonlight)

Dev Patel (Lion)
Jeff Bridges (Hell or High Water)
Michael Shannon (Nocturnal Animals)
Lucas Hedges, Manchester by the Sea

 

Viola Davis i Fences 

Beste kvinnelige birolle

VINNER: Viola Davis (Fences)


Naomie Harris (Moonlight)
Nicole Kidman (Lion)
Octavia Spencer (Hidden Figures)
Michelle Williams (Manchester by the Sea)

 

Damien Chazelle 

Beste regi

VINNER: Damien Chazelle (La La Land)

 

Denis Villeneuve (Arrival)
Mel Gibson (Hacksaw Ridge)
Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)
Barry Jenkins (Moonlight)

 

Moonlight 

Beste adapterte manus

VINNER: Moonlight

Arrival
Fences
Hidden Figures
Lion

 

Kyle Chancler og Casey Affleck i Manchester by the Sea 

Beste originalmanus

VINNER: Manchester by the Sea

Hell or High Water
La La Land
The Lobster
20th Century Women

 

Zootropolis 

Beste animerte langfilm

VINNER: Zootropolis

Kubo og det magiske instrumentet
Vaiana
My life as a Zucchini
The Red Turtle

 

Taraneh Alidoosti i En handelsreisende 

Beste fremmedspråklige film

VINNER: The Salesman

En mann ved navn Ove
Tanna
Toni Erdmann
Under Sanden

 

Ryan Gosling og Emma Stone i La La Land 

Beste foto

VINNER: La La Land

Arrival
Lion
Moonlight
Silence

 

Teresa Palmer og Andrew Garfield i Hacksaw Ridge 

Beste filmredigering

VINNER: Hacksaw Ridge

Arrival
Hell or High Water
La La Land
Moonlight

 

Colin Farrel i Fabeldyr og hvor de er å finne 

Beste kostymedesign

VINNER: Fabeldyr og hvor de er å finne

Allierte
Florence Foster Jenkins
Jackie
La La Land

 

Jared Leto i Suicide Squad 

Beste hår og sminke

VINNER: Suicide Squad

En mann ved navn Ove
Star Trek Beyond

 

Ryan Gosling i La La Land 

Beste originalsang

VINNER: City of Stars, La La Land

 

Audition, La La Land
Can’t Stop the Feeling, Trolls
The Empty Chair, The James Foley Story
How Far I’ll Go, Vaiana

 

La La Land 

Beste originalmusikk

VINNER: La La Land

Jackie
Lion
Moonlight
Passengers

 

Amy Adams i Arrival 

Beste lydklipp

VINNER: Arrival


Deepwater Horizon
Hacksaw Ridge
La La Land
Sully

 

Hacksaw Ridge 

Beste lydmiks

VINNER: Hacksaw Ridge

Arrival
La La Land
Rogue One: A Star Wars Story
13 Hours

 

Ryan Gosling og Emma Stone i La La Land 

Beste produksjonsdesign

VINNER: La La Land

Arrival
Fabeldyr og hvor de er å finne
Hail, Caesar
Passengers

 

Neel Sethi i Jungelboken 

Beste visuelle effekter

VINNER: Jungelboken

Rogue One: A Star Wars Story
Doctor Strange
Kubo and the Two Strings
Deepwater Horizon

 

Beste dokumentarfilm

VINNER: OJ: Made in America

Life, Animated
13th
Fire at Sea
I am Not Your Negro
 

 

Beste kortfilm

VINNER: Sing

Ennemis Interieurs
La Femme et le TGV
Silent Nights
Tiemcode

 

Beste animerte kortfilm

VINNER: Piper

Blind Vaysha
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
Pearl

 

Beste kortdokumentar

VINNER: The White Helmets

Extermis
4.1 miles
Joe’s Violins
Watani: My Homeland

 

 

Tips til saker? Kontakt oss på redaskjon@kino.no

 

Nyhetsbrev

Få siste nytt og informasjon om kurs og aktiviteter