Gå til hovedinnhold

Bygdekinoen

Bygdekinoen er Film & Kinos tilbud om kino på steder som ikke har egen fast kino.

Bygdekinoen har mobilt utstyr og viser film i alle typer lokaler over hele landet.

Bygdekinoen er enkel og grei måte å få kino på for steder som ønsker å gi et kulturtilbud til folk der de bor. Det eneste som trengs er et egnet lokale. Bygdekinoen sørger for film, kinomaskinister og visningsutstyr.

Kinoprogram til Bygdekinoen

Ny og aktuell film

Vi viser fersk og aktuell film. Vi velger filmer som når et bredt publikum, men viser også smalere film på enkelte steder som ønsker dette. Bygdekinoen retter seg særlig mot barn og ungdom. Hver kinokveld har vi som regel to forestillinger, hvorav den ene er for barn. Vi kan også arrangere skolekinoforestillinger, og vise film i tilknytning til festivaler og andre arrangementer utenom det ordinære filmprogrammet.

En av landets større kinoer

Bygdekinoen er landets eneste omreisende kino. Vi viser film i alt fra gymsaler og samfunnshus til flotte kulturhus med amfi og faste kinoanlegg. Med rundt 120.000 besøkende per år og 168 spillesteder, er Bygdekinoen en stor kino i landsmålestokk.

Fleksibel

Bygdekinoen er landets mest fleksible kino. Vi har vist film utendørs i Pasvik i 30 kuldegrader og for festspillpublikum i Grieghallen. Bedrifter, organisasjoner og lag kan leie oss inn for å lage en ekte kinoforestilling hvor de måtte ønske - og det til en gunstig pris.

Hvordan få Bygdekino på ditt sted?

Hver høst setter Bygdekinoen opp rutene for neste års filmvisninger. Det gjelder da å kontakte oss så tidlig som mulig for å komme med. Filmvisning er konsesjonsbelagt, det vil si at kommunen må gi Bygdekinoen konsesjon før vi kan vise film der. Det må finnes et visst besøkspotensiale på stedet, og vi må ha et lokale som egner seg for visning av film, slik at standarden på forestillingen blir tilfredsstillende for publikum. Lokalet bør ha en sentral beliggenhet på stedet.

Søknadsskjema Bygdekinoen

Betingelser

Spillestedet må klargjøre lokalet, sørge for at plakater blir hengt opp, hjelpe til med billettkontroll og opprigging av visningsutstyr. Det forventes også at spillestedet bidrar med lokale markedsføringstiltak. Spillestedet betaler en fastpris på kr 1 750 + mva per spillekveld. Dersom de totale spilleinntektene for en spillekveld overstiger kr 1100, får spillestedet utbetalt 25 prosent av overskytende.

Oversikt over betingelser og forpliktelser, 2021


KONTAKT:

ARNFINN INDERHAUG
Seksjonsleder Kinodrift
Mobil: +47 906 13 680
E-post: arnfinn@kino.no

ANNE-MARIE OTTER
Filmrådgiver
Mobil: +47 957 62 624
E-post: anne-marie@kino.no

GRETHE NÆSS
Kinorådgiver
Mobil: +47 936 36 498
E-post: grethe@kino.no

BYGDEKINOMASKINISTER:

Troms:
Sturla Haugli
Mobil: +47 919 29 309
E-post: sturla@kino.no

Nordland:
Kurt Molvik
Mobil: +47 915 47 667
E-post: kurtm@kino.no

Nord-Trøndelag:
Jan Ove Brøndbo
Mobil: +47 916 70 571
E-post: janove@kino.no

Sør-Trøndelag:
Jan Haugen
Mobil: +47 926 63 426
E-post: jan.haugen@kino.no

Nordvest:
Roar Bakke
Mobil: +47 915 45 602
E-post: roarb@kino.no

Møre:
Frank Romuld
Mobil: +47 915 35 972
E-post: frankr@kino.no

Hordaland: Svein Sellevold
Mobil: +47 915 43 510
E-post: sveins@kino.no

Gudbrandsdalen:
Morten Gudbrandsen
Mobil: +47 915 38 585
E-post: morteng@kino.no

Telemark-Agder:
Tor Porter Saltrøe
Mobil: +47 93 86 97 88
E-post: tors@kino.no

Østlandet:
Hellik Råen
Mobil: +47 977 42 135
E-post: hellikr@kino.no

Magne Kolstad
Mobil: +47 403 93 301
E-post: magne@kino.no

Indre Østlandet:
Hellik Råen
Mobil: +47 977 42 135
E-post: hellikr@kino.no

Peter Juul
Mobil: +47 416 38 840
E-post: peterhsjuul@hotmail.com

Sørvest:
Ivar Tjøstheim
Mobil: +47 414 77 174
E-post: ivart@kino.no

Nyhetsbrev

Få siste nytt og informasjon om kurs og aktiviteter