Gå til hovedinnhold

11 Amanda-nominasjoner til «Verdens verste menneske»

Verdens verste menneske er årets mest nominerte film med 11 nominasjoner. Like etter finner vi De uskyldige med 10 nominasjoner og Alle hater Johan og Nordsjøen med 6 nominasjoner hver.

Amandakomitéen og Amandajuryen offentliggjorde i formiddag årets nominasjoner for den norske filmprisen Amanda 2022 under en pressekonferanse på Gimle kino i Oslo.

Den nasjonale filmprisen Amanda deles ut for 37. gang lørdag 20. august i Festiviteten i Hauge- sund. Amandaprisutdelingen er en del av Den 50. Norske Filmfestivalen som finner sted 20.–26. august 2022.

Amandapris-utdelingen i Haugesund blir også i år ledet av Odd Magnus Williamson. NRK vil også i å ha sin egen Amanda-sending på NRK2 og P2, men denne gangen fra eget studio i
Haugesund.

Årets nominasjoner:

Beste kostyme 

  • Amanda Lee Street for The Middle Man
  • Flore Vauville for Tre nøtter til Askepott
  • Jenny Hilmo Teig for Alle hater Johan

Beste sminke 

  • Lois McIntosh og Maria Zahl for I onde dager
  • Asta Hafthorsdottir for Tre nøtter til Askepott
  • Asta Hafthorsdottir og Thomas Foldberg for Alle hater Johan

Beste produksjonsdesign 

  • Jørgen Standbye Larsen for Nordsjøen
  • Roger Rosenberg for Verdens verste menneske
  • Diana Magnus for The Middle Man

Beste kvinnelige skuespiller 

  • Kristine Kujath Thorp for Nordsjøen
  • Renate Reinsve for Verdens verste menneske
  • Rakel Lenora Fløttum, Alva Brynsmo Ramstad og Mina Yasmin Bremseth Asheim for De uskyldige

Beste kvinnelige birolle 

  • Ellen Dorrit Petersen for Tre nøtter til Askepott
  • Sara Khorami for Ingenting å le av
  • Ingrid Bolsø Berdal for Alle hater Johan

Beste mannlige skuespiller 

  • Sam Ashraf for De uskyldige
  • Pål Sverre Hagen for The Middle Man
  • Thorbjørn Harr for Full dekning

Mannlig birolle

  • Herbert Nordrum for Verdens verste menneske
  • Anders Danielsen Lie for Verdens verste menneske
  • Jan Gunnar Røise for Full dekning

Beste foto 

  • Sturla Brandth Grøvlen for De uskyldige
  • Karl Erik Brøndbo for Alle hater Johan
  • John Christian Rosenlund for The middle man

Beste barnefilm

  • CLUE: Maltesergåten (Regi: Thale Persen, Prod.: Cornelia Boysen og Pias Semb)
  • Tre nøtter til Askepott (Regi: Cecilie Mosli, Prod.: Fredick P.N Howard og Petter J. Borgli)

Beste manus 

  • Eskil Vogt for De uskyldige
  • Eskil Vogt og Joachim Trier for Verdens verste menneske
  • Erlend Loe for Alle hater Johan

Beste lyddesign 

  • Gisle Tveito og Gustaf Berger for De uskyldige
  • Christian Schaanning for Nordsjøen
  • Gisle Tveito for Verdens verste menneske

Beste musikk 

  • Ola Fløttum for Verdens verste menneske
  • Jørgen Fluge Samuelsen for Alle hater Johan
  • Pessi Levanto for De uskyldige

Beste dokumentarfilm 

  • Nattebarn (Regi: Peter Aaberg og Sverre Kvamme, Prod.: Carsten Aanonsen og Even Benestad)
  • Vær her (Regi: Ragnhild Nøst Bergem, Co-regi: Erlend E. Mo, Prod.: André Folkestad og Camilla Vanebo)
  • John: Den siste norske cowboy (Regi: Frode Fimland, Prod.: Elisabeth Kleppe og Frode Fimland)

Beste visuelle effekter 

  • Espen Syberg og Kai Kiønig Bortne for Verdens verste menneske
  • Mats Andersen og Theodor Groeneboom ved Rebel Unit, Morten Jacobsen ved Storm Studios, Lars Erik Hansen ved Gimpville AS og VFX-supervisor Arne Kaupang for Nordsjøen
  • Espen Syberg og Ludvig Friberg for De uskyldige

Beste kortfilm 

  •  Observasjon (Regi og prod.: Christoffer Lossius)
  • Skolen ved havet (Regi: Solveig Melkeraaen, Prod.: Ingvil Giske)
  • Robin og planeten (Regi: Johan Kaos, Prod.: Gary Cranner)

Beste klipp 

  • Jens Christian Fodstad for De uskyldige
  • Olivier Bugge Coutté for Verdens verste menneske
  • Christoffer Heie for Nattebarn

Beste regi 

  • Joachim Trier for Verdens verste menneske
  • Eskil Vogt for De uskyldige
  • John Andreas Andersen for Nordsjøen

Beste norske kinofilm 

  • De uskyldige (Regi: Eskil Vogt, Prod.: Maria Ekerhovd)
  • Verdens verste menneske (Regi: Joachim Trier, Prod.: Andrea Berentsen Ottmar og Thomas Robsahm)
  • Nordsjøen (Regi: John Andreas Andersen, Prod.: Martin Sundland, Catrin Gundersen og Therese Bøhn)

Beste utenlandske film

  • Flukt (Regi: Jonas Poher Rasmussen, Distr.: Mer Filmdistribusjon)
  • Everything Everywhere All at Once (Regi: Dan Kwan & Daniel Scheinert, Distr.: Another World Entertainment)
  • Dune (Regi: Denis Villeneuve, Distr.: SF Studios)

Nyhetsbrev

Få siste nytt og informasjon om kurs og aktiviteter