Gå til hovedinnhold
Golden Globe

«The Fabelmans» og «The Banshees of Inisherin» stakk av med topprisene på Golden Globe

Golden Globe Awards kom tilbake tirsdag kveld etter en lengre pause på grunn av etiske påstander om korrupsjon og mangel på mangfold i til Hollywood Foreign Press Association.

Dette førte til at flere valgte å boikotte utdelingen, og store stjerner protesterte ved å levere tilbake sine priser. Fjorårets utdeling ble heller ikke vist på TV av samme grunn.

Årets utdeling var ledet av komikeren Jerrod Carmichael. Under sin åpningsmonolog benyttet han anledningen til å ta for seg kritikken mot Golden Globe: – Jeg er programlederen deres, Jerrod Carmichael, og jeg skal fortelle dere hvorfor jeg er her. Jeg er her fordi jeg er svart, sier han til et lattermildt publikum.

Blant de store TV-vinnerne: ABC-komedien «Abbott Elementary» vant tre priser – inkludert den beste komedieprisen – og sesong 2 av HBOs «The White Lotus» vant to priser. HBOs «House of the Dragon» fikk i mellomtiden topp utmerkelser for «Beste TV-serie – Drama».

På filmsiden vant Steven Spielbergs «The Fabelmans» og Martin McDonaghs «The Banshees of Inisherin» topppriser for henholdsvis drama og komedie, med Spiellberg som også hevdet beste regissør for sin film.

Her er nattens vinnere og nominerte i alle kategorier. Vinneren er hevet frem med en sort understrek.

Beste dramafilm:

Avatar: The Way of Water

Elvis (Warner Bros.)

VINNER: The Fabelmans (Universal Pictures)

Tár (Focus Features)

Top Gun: Maverick (Paramount Pictures)

Beste kvinnelige skuespiller i dramafilm:

VINNER: Cate Blanchett (Tár)

Olivia Colman (Empire of Light)

Viola Davis (The Woman King)

Ana de Armas (Blonde)

Michelle Williams (The Fabelmans)

Beste mannlige skuespiller i dramafilm:

VINNER: Austin Butler (Elvis)

Brendan Fraser (The Whale)

Hugh Jackman (The Son)

Bill Nighy (Living)

Jeremy Pope (The Inspection)

Beste film – musikal eller komedie:

Babylon (Paramount Pictures)

VINNER: The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Everything Everywhere All at Once (A24)

Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)

Triangle of Sadness (Neon)

Beste manus i en spillefilm:

VINNER: The Banshees of Inisherin (Martin McDonagh)

The Fabelmans (Steven Spielberg, Tony Kusher)

Women Talking (Sarah Polley)

Everything Everywhere All at Once (Daniel Kwan, Daniel Scheinert)

Tar (Todd Field)

Beste kvinnelige skuespiller i musikal eller komedie:

Lesley Manville (Mrs. Harris Goes to Paris)

Margot Robbie (Babylon)

Anya Taylor-Joy (The Menu)

Emma Thompson (Good Luck to You, Leo Grande)

VINNER: Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once)

Beste mannlige skuespiller i musikal eller komedie:

Diego Calva (Babylon)

Daniel Craig (Glass Onion: A Knives Out Mystery)

Adam Driver (White Noise)

VINNER: Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)

Ralph Fiennes (The Menu)

Beste animasjonsfilm:

VINNER: Guillermo del Toros Pinocchio (Netflix)

Inu-Oh (GKIDS)

Marcel the Shell With Shoes On (A24)

Puss in boots: The Last Wish (DreamWorks Animation)

Turning Red (Pixar)

Beste fremmedspråklige film:

All Quiet on the Western Front (Tyskland)

VINNER: Argentina, 1985 (Argentina)

Close (Belgia)

Decision to Leave (Sør-Korea)

RRR (India)

Beste kvinnelige birolle:

VINNER: Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)

Kerry Condon (The Banshees of Inisherin)

Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once)

Dolly De Leon (Triangle of Sadness)

Carey Mulligan (She Said)

Beste mannlige birolle:

Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin)

Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin)

Brad Pitt (Babylon)

VINNER: Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once)

Eddie Redmayne (The Good Nurse)

Beste regi:

James Cameron (Avatar: The Way of Water)

Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)

Baz Luhrmann (Elvis)

Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)

VINNER: Steven Spielberg (The Fabelmans)

Beste bilde:

Tár (Focus Features) — Todd Field

Everything Everywhere All at Once (A24) — Daniel Kwan, Daniel Scheinert

VINNER: The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures) — Martin McDonagh

Women Talking (MGM/United Artists Releasing) — Sarah Polley

The Fabelmans (Universal Pictures) — Steven Spielberg, Tony Kushner

Beste lydspor:

The Banshees of Inisherin — Carter Burwell

Guillermo del Toro’s Pinocchio — Alexandre Desplat

Women Talking — Hildur Guðnadóttir

VINNER: Babylon — Justin Hurwitz

The Fabelmans — John Williams

Beste originale sang:

Carolina fra «Where the Crawdads Sing» — Taylor Swift

Ciao Papa fra «Guillermo del Toro’s Pinocchio» — Alexandre Desplat, Roeban Katz og Guillermo del Toro

Hold My Hand fra «Top Gun: Maverick» — Lady Gaga, BloodPop og Benjamin Rice

Lift Me Up fra «Black Panther: Wakanda Forever» — Tems, Ludwig Göransson, Rihanna og Ryan Coogler

VINNER: Naatu Naatu fra «RRR» — Kala Bhairava, M. M. Keeravani og Rahul Sipligunj

Beste dramaserie:

Better Call Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

VINNER: House of the Dragon (HBO)

Ozark (Netflix)

Severance (Apple TV+)

Beste kvinnelige skuespiller i dramaserie:

Emma D’Arcy (House of the Dragon)

Laura Linney (Ozark)

Imelda Staunton (The Crown)

Hilary Swank (Alaska Daily)

VINNER: Zendaya (Euphoria)

Beste TV-serie i musikal og komedie:

VINNER: Abbott Elementary (ABC)

The Bear (FX)

Hacks (HBO Max)

Only Murders in the Building (Hulu)

Wednesday (Netflix)

Beste kvinnelige skuespiller i TV-serie for musikal og komedie:

VINNER: Quinta Brunson (Abbott Elementary)

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Selena Gomez (Only Murders in the Building)

Jenna Ortega (Wednesday)

Jean Smart (Hacks)

Beste mannlige skuespiller i TV-serie for musikal og komedie:

Donald Glover (Atlanta)

Bill Hader (Barry)

Steve Martin (Only Murders in the Building)

Martin Short (Only Murders in the Building)

VINNER: Jeremy Allen White (The Bear)

Beste miniserie:

Black Bird (Apple TV+)

Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

The Dropout (Hulu)

Pam & Tommy (Hulu)

VINNER: The White Lotus (HBO)

Beste kvinnelige skuespiller i miniserie:

Jessica Chastain (George and Tammy)

Julia Garner (Inventing Anna)

Lily James (Pam & Tommy)

Julia Roberts (Gaslit)

VINNER: Amanda Seyfried (The Dropout)

Beste mannlige skuespiller i miniserie:

Taron Egerton (Black Bird)

Colin Firth (The Staircase)

Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)

VINNER: Evan Peters (Monster: The Jeffrey Dahmer Story)

Sebastian Stan (Pam & Tommy)

Beste kvinnelige birolle i miniserie:

VINNER: Jennifer Coolidge (The White Lotus)

Aubrey Plaza (The White Lotus)

Claire Danes (Fleishman is in Trouble)

Daisy Edgar Jones (Under the banner of heaven)

Niecy Nash (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)

Beste kvinnelige birolle i TV-serie:

Elizabeth Debicki (The Crown)

Hannah Einbinder (Hacks)

VINNER: Julia Garner (Ozark)

Janelle James (Abbott Elementary)

Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)

Beste mannlige birolle i TV-serie:

John Lithgow (The Old Man)

Jonathan Pryce (The Crown)

John Turturro (Severance)

VINNER: Tyler James Williams (Abbott Elementary)

Henry Winkler (Barry)

Beste mannlige birolle i miniserie:

VINNER: Paul Walter Hauser (Black Bird)

Richard Jenkins (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)

Seth Rogan (Pam and Tommy)

Domhall Gleeson (The patient)

F. Murray Abraham (The White Lotus)

Beste mannlige skuespiller i dramaserie:

VINNER: Kevin Costner (Yellowstone)

Adam Scott (The dropout)

Bob Odenkirk (Better Call Saul)

Jeff Bridges (The Old Man)

Diego Luna (Star Wars: Andor)

Prisen «Carol Burnett»

VINNER: Produsent Ryan Murphy.

Carol Burnett-prisen ble for første gang gitt ut i 2018, og har som formål å gi ekstra heder til de som utmerker seg spesielt innenfor TV og film.

Nyhetsbrev

Få siste nytt og informasjon om kurs og aktiviteter